Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPOLEČNOST A KULTURA

1. 6. 2008

 

PART I: SPOLEČNOST A KULTURA

Současní zástupci převážně vyšších vrstev  tzv.“moderní“ západní civilizace, kteří zaměřují svoji pozornost hlavně na budování kariéry, hmotného blahobytu  a hromadění peněz, pomalu přetrhávávají pouta, která je bytostně svazují s Přírodou, Matkou zemí, kulturním dědictvím, odkazem předků, přirozeností. Propadajíc konzumu a podléhaje cizím vlivům nejen z oblasti umění, takoví lidé degenerují. Jde-li potom o majoritu populace určitého druhu, podléhá této degeneraci v podstatě celý národ,  jakožto svérázný kulturně-společenský útvar charakteristický jedinečným temperamentem, mentalitou, způsobem života, specifickými zvyklostmi a pestrou škálou různých tradic.

Duchovně nízcí lidé zpravidla přijímají dekadentní kulturu, která je jim blízká. Když se k tomu přidá ještě uznávání pokřivených hodnot (moc, peníze, kariéra, sláva), které jest materialisticky orientovanou filozofií prosazováno jako hlavní smysl života, pak snadno dochází k  morálnímu úpadku takřka  v rámci celé společnosti.  Člověk, většinou mladý, veden k dravosti, touží po tom stát se úspěšným a bohatým. Ať už jako podnikatel, slavný sportovec nebo politik, přesně podle vzoru svých idolů. To je jeho hlavní životní cíl. Na první místo přitom bývá kladen vlastní prospěch-individualismus. Jenání v zájmu celku, vytváření a propagace výhradně pozitivních hodnot, jakožto práce na duchovním rozvoji vlastní osobnosti se odsouvá na vedlejší kolej, což má svůj dopad na i celospolečenský vývoj. Těžko může taková společnost či národ prosperovat, pokud jej z většiny ovládají  a řídí morálně vadní jedinci, prospěcháři. 

Když lidé upřednostňují cizí náboženství a importovanou kulturu před vlastním  folklórem a  tradicemi, s nimiž jsou spojeni skrze dědictví krve od prapředků, pak je to v rozporu z jejich přirozenými potřebami.

Ignorace, nebo násilné potlačování přirozených potřeb člověka, kam patří též zmíněná kultivace ducha prostřednictvím domácí folkové kultury a spirituality, jejich nahrazování  neřízeným konzumem,  pokleslou kulturou, včetně dalších nenormálností, které nejsou v souladu s  naší  podstatou, ani životním posláním (multikultura, radikální feminismus,  drogy, celibát, anarchie, sektářství atd.) představují jednu z příčin patologických jevů v populaci jakými jsou kupř: vandalismus, apatie, různé sexuální úchylky, ztráta národní hrdosti. Může to způsobovat také agresivitu a deprese. Kdesi jsem se setkal s termínem, který tento stav označuje jako Folkovou neurózu.

Co si můžeme ještě představit pod pojmem dekadentní kultura?Pro mne jsou to především bezduché televizní seriály (většina telenovel), dále akční filmy a kriminálky plné násilí, primitivní popová hudba (kupř. techno,soul,hip hop). Potom různé taneční nebo jiné párty, kde se ve velkém konzumuje  alkohol a  drogy, některé tzv. adrenalinové „sporty“ (zběsilé jízdy autem, atd. ), které bývají  oblíbeným druhem zábavy  tzv. "zlaté" mládeže.

 

PART II. KULTURNÍ MARTYRIUM

To,co sledujeme, posloucháme a čím se bavíme nás také do jisté míry ovlivňuje.U dětí to pak platí dvojnásobně. Zábavu si můžeme většinou vybrat. Hudbu či film volíme  dle žánrů, jaké se nám líbí. Někdy nás však okolnosti postaví do takové situace, kdy možnost volby  není dost dobře uskutečnitelná. Například pobýváme-li zrovna  v nějaké společnosti, kde se o pasivní zdroj zábavy( rozhlasový nebo televizní příjmač) musíme ať už dobrovolně či nedobrovolně dělit  s ostatními. Jestliže  nám momentálně vysílaný  pořad zrovna nesedí a  nechceme-li se dohadovat, můžeme zvolit třeba jiný druh zábavné činnosti. Poněkud obtížnější je to však při cestování autem s někým, nebo  třeba v práci, když si vaši kolegové či kolegyně zapnou hned několik rádií najednou a k tomu ještě každé hraje něco jiného. To už je potom opravdové psycho. V tu chvíli máte dvě možnosti. Buď dát kolegům na jevo svojí nelibost, nebo si zašpuntovat uši, protože pro zdůvodnění, že jste opustili své pracoviště kvůli vřískajícímu rádiu, by  asi váš zaměstnavatel pochopení nenašel. Osobně snesu dost, ale když mám na pracovišti nedobrovolně poslouchat po delší dobu komerční rádio, kde jsou každou čtvrdhodinu dokola omílány stupidní, mozek vymývající reklamy a  které vysílá pořád dokola ty samé odrhovačky, pak raději volím ochranu svých sluchovodů. Jo, poslouchat tak při práci metal, to by se to pracovalo. Věřím, že i šichta by mi utekla o poznání rychleji. Ale už vidím ty reakce ostatních.. 

Pravdou zůstává, že současná maistremová kultura,  která je propagovaná v  komerčních televizích a rádiích si z valné většiny nezaslouží jiné označení nežli totální shit, slušněji řečeno brak. Umělecká hodnota se rovná nule. Zmínil jsem telenovely a  přidám  ještě nekonečné seriály typu Rodinná pouta, stupidní kabarety, jednoduché komedie US provenience, ale taktéž  černošskou muziku (soul,rap) ovládající např. MTV. Poměrně vysoká  sledovanost výše zmíněných pořadů lecos vypovídá o mentalitě současného člověka. Lidé propadlí konzumu a laciné zábavě  tyto pořady doslova hltají. Jsou totiž nenáročné, vždy po ruce, k mání v podstatě po celých 24 hodin. A že je to pořád o tom samém? Vůbec nevadí, hlavně když je jak zabít čas.

Helios

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář