Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPÁNEK

2. 6. 2008

 

ÚVOD

Spánek je jednou ze  základních a nezbytných životních potřeb každého živočicha, člověka nevyjímaje. Z biologického hlediska se jedná o stav, kdy je většina životních pochodů na tělesné úrovni utlumena. Spánek nám zajišťuje regeneraci celého organizmu a jeho nabití životní silou. Nejlepší podmínky pro kvalitní spánek jsou zajištěny během noci. Spánek má dvě základní fáze a to REM, charakteristickou živým sněním, která se střídá s fází NREM o čtyřech stádiích podle mozkové aktivity. Poslední, čtvrté stadium NREM se nazývá hluboký delta spánek. Celý proces spánku se tedy skládá z  cyklického opakování uvedených dvou fází.

Činnost mozku, ať už v bdělém stavu nebo ve spánku, probíhá na principu elektřiny, kdy mozkové buňky (neurony) spolu komunikují pomocí elektrických výbojů. Součtem těchto signálů vzniká elektrická aktivita, která se měří v hertzích (Hz) za sekundu. Jiným výrazem pro tuto elektrickou aktivitu jsou mozkové vlny. Přístroj který je dokáže měřit se nazývá elektroencefalograf - EEG.Tato aktivita mozkových vln se podle frekvence dělí do čtyřech základních skupin: 

1. Beta - 14 Hz a více - stav bdělosti

2. Alfa - 8 až 13 Hz - stav uvolnění 

3. Theta - 4 až 7 Hz - představivost

4. Delta - 0,3 až 3 Hz - hluboký spánek

 

PORUCHY SPÁNKU

Poruch spánku existuje celá řada. Nebudu zde jmenovat všechny, omezím se pouze na dnes patrně nejrozšířenější poruchu spánku, kterou je nespavost neboli Insomnie. Dalo by se říci, že  tento zdravotní problém  v současné době  zužuje poměrně vysoké procento populace a je jím postihováno  čím dál více lidí. Z tohoto důvodu lze hovořit o civilizační chorobě. Příčiny pro tento stav jsou různého charakteru. K nejčastějším příčinám patří dlouhodobý stres, špatná životospráva a nedodržování základních pravidel spánkové hygieny. Porucha spánku však může být také způsobena další chorobou organismu. Základní předpoklad k úspěšnému zvládnutí nespavosti, která může člověka vyřadit z  vedení normálního života, včetně výkonu svého  zaměstnání, spočívá především v nalezení a následném odstranění oné příčiny, nebo více příčin, jenž jí způsobují. Pokud vyšetření neprokáže závažnou poruchu v těle, měli bychom věnovat pozornost psychice, odstranit případnou stresovou zátěž a popřemýšlet, jestli si pro kvalitní spánek vytváříme správné předpoklady.  

Nyní zde zopakuji několik pravidel,  které by měl člověk dodržovat, pokud chce dobře usínat a mít spánek co nejkvalitnější. Předně se nedoporučuje jíst bezprostředně před odchodem na lůžko. Poslední ne příliš těžké jídlo  si můžem dát tak hodinu až dvě před spaním. Nevhodné je pít  večer nápoje obsahující kofein a pro některé typy lidí není dobrý ve vetší míře ani alkohol. Obě tyto látky totiž dráždí vegetativní nervový systém a působí jako silné budiče. Místnost ke spaní by měla být dobře odvětraná s teplotou 17 až 20 stupňů. Vhodné jsou krátké procházky venku před spaním. Neměli bychom si také dávat příliš horkou koupel. Mimo ukládání se ke spánku v pravidelnou dobu je velmi důležité uvolnění těla a mysli. Těžko lze usnout s hlavou plnou starostí a přemítání. Doporučuji trénovat vypouštění myšlenek, kdy máme v hlavě absolutní prázdno, které se snažíme udržet co nejdéle.Tady hodně záleží na vůli, ovšem za ten efekt to rozhodně stojí.

Pak tu máme celou řadu podpůrných prostředků pomáhajících navodit spánek. Hypnotika a další chemické přípravky osobně schledávám až jako poslední možnost, zejména z důvodu nebezpečí návyku. Z bylinek pomáhá hlavně meduňka, kozlík, třezalka a další byliny, podávané  ve formě čajů, tinktur, či tablet. Tyhle přípravky jsou běžně k mání v lékárnách a  samozřejmě  volně dostupné bez lékařského předpisu, narozdíl od vědšiny antidepresiv a hypnotik.

V poslední době se také na trhu  objevuje přípravek melatonin. Co to je? Jde o  spánkový hormon, který se tvoří u savců ve žláze šišince (epyfíza) z aminokyseliny tryptofanu a to převážně v noci. Proto je tak důležitá pro spánek tma. S přibývajícím věkem však  produkce melatoninu v organismu klesá. Dodat  tělu jej můžeme prostřednictvím  potravinového doplňku stejného názvu - melatonin. Tento produkt je na přírodní bázi a není návykový. U  nás  ho však seženete jen těžko. A důvod? Zatím totiž melatonin nebyl díky přísnějším kritériím schválen MZ ČR.  Objednat jej můžete např. zde na této stránce: www.multivitamins.sk 

Další osvědčenou a velmi účinnou metodou jak odstranit nespavost a zkvalitnit spánek je aplikování  audiovizuální stimulace  za pomocí přístroje zvaného  psychowalkman. Princip spočívá ve vyladění  mozku na  žádoucí hladiny vědomí, jimiž jsou frekvence theta až  delta.  Více informací o psychowalkmanech:  www.galaxy.cz  

 

Potřebu spánku má každý z nás  jinou. Průměrný dospělý jedinec se cítí svěží po 6 až 8 hodinách spánku. Jsou však lidé, kterým stačí i méně. Ovšem spánek kratší jak 4 hod. denně je podle mého  názoru z dlouhodobějšího hlediska pro člověka absolutně nedostačující. 

Člověk většinou nemůže spát  hlavně proto, že je nějakým způsobem vybuzený, což se třeba projevuje pocitem napětí,  atd. Kromě  užívání  stimulujících látek (alkohol, kofein, cukr, některé drogy-budiče)  za tímto vybuzením  může  být  rovněž výše uvedená stresová zátěž. Pokud jsme z různých důvodů vystaveni fysickému či emocionálnímu stresu, dochází k tomu, že spánkový hormon a další hormony libida (serotonin)  se prakticky netvoří. Místo toho je nadledvinkami vylučován právě stresový hormon adrenalin, což vyvolává  zmíněné permanentní nabuzení těla. Někdy člověk dokonce přestává zívat. Pociťujete vyčerpání, ale není to stav podobný ospalosti.  Proto je důležitě se stresu rychle zbavit a pokud možno mu předcházet.

  

NEGATIVNÍ ZÓNY

Jestliže nemůžeme spát  ani  navzdory tomu, že neprožíváme stres, důsledně dodržujeme doporučené rady a dbáme na správný režim (životosprávu), včetně praktikování zmíněné spánkové hygieny, pak může být zakopaný pes  ve špatném místě ke spaní, nevhodném lůžku či nesprávné poloze těla Většinou platí pravidlo, že hlava by měla směřovat na sever.

Důležitou, avšak často  podceňovanou  záležitostí jsou  tzv. Geopatogenní a Psychosomatické zóny, které rovněž můžou nespavost způsobovat. Při podezření na takovou zónu v místě kde spíme, je třeba toto místo nechat změřit odborníkem a pokud přítomnost některé této zóny měření potvrdí, pak jsou tu prakticky jen dvě možnosti řešení. Buť zónu nechat odrušit, nebo postel přestěhovat na jiné místo. Jinak se problému se spaním nezbavíme. Rovněž  by neměly  být v blízkosti hlavy spícího  umístěny žádné  elektrospotřebiče, antény a zapnuté mobily, ani  elektrické kabely zapojené v zásuvce.

 

ZÁVĚR: 

Pro dobrý spánek lze vykonat mnoho věcí.Ty nejdůležitější jsme si řekli. Doplňme, že dobře působí pobyt na čerstvém vzduchu, sport a fyzická práce, ale bez zbytečného  přepínání organismu. Pohyb spolu s  rozumnou fyzickou zátěží  totiž odbourává napětí a pomáhá vyplavovat přemíru adrenalinu.

Nezapomínejme ani na dostatek vitaminů řady B a minerálů, ovšem v organické - tedy pro tělo přijatelné formě. Dobrými zdroji těchto látek je např: Třtinová melasa, řasa chlorella, pivovarské kvasinky Pangamin, atd.

Helios

 

  

                                                                                                                                                                                                                                                                                  

              

                                           

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re:

(Helios, 6. 7. 2008 20:15)

Díky za příspěvek, ale musím přiznat,že jeho obsahu příliš nerozumím.Vyložil bych si jej asi tak,že nějakým způsobem expedimentujete s drogama.Docela by mne zajímalo co to "warení epyfýzou" vlastně znamená.
Jsem z toho trochu zmatený,sorry.

Cicoňová

(Darihuana, 5. 7. 2008 13:17)

Poznám troxu, hm...papam perwitín robím wýskumné stanice, warím popritom epyfízou a je to dosť zaujímawé. Takýá knižka holotrop wedomie. Staw gaie a podobne. xcem natočiť film, lebo som pri warení epyfýzou zažila cestowanie časom, 21.06.2007 / pred rokom albert Einstein - foto súhwezdie býk - space door open /, POinta filmu- JE KRASNE DIWAT SE DO NEKONECNYCH WOCI NEKOMU, KTO WI ZE SAM W SOBE ROZPLYNUTOSTI BYT, SMYSL JE ZIT. timothy leary.CMUX