Jdi na obsah Jdi na menu
 


ELEMENTÁRNÍ BYTOSTI

25. 5. 2008

 

Víly,Skřítkové,Vodníci,Rusalky. Známe je už od dětství z pohádek. Provází nás životem stále, ale mnoho dospělých na ně už dávno nevěří. Přitom jsou to zcela reálná jsoucna mající své specifické poslání. Schopnost bezprostředního vnímání těchto živlových Bytostí obývajících určitý stupeň Astrální sféry bez průpravy zůstala vyhrazena pouze dětem, které mají k tomuto neviditelnému světu přece jenom blížeji, neboť nejsou ještě tolik ovlivněny racionálním rozumem. Ze strany dospělých se  však  nesetkává s přílišným pochopením. Když malé dítě řekne svému rodiči, že někde spatřil třebas Vodníka, tak ten ho zpravidla odbude se slovy: Nejspíš se Ti asi něco zdálo, vždyť Vodníci existují jen v pohádkách.Tím napomáhá vytěsnit tento reálný zážitek s dětského vědomí kamsi pryč do studny zapomnění, až člověk později nabude skutečného přesvědčení, že věřit na vodníky je opravdová blbost. Jaká škoda.

Také s těmito Bytostmi lze komunikovat. Předpokládá to ale pokoru, naprosto klidnou mysl nezatíženou negativními emocemi ani předsudky, podobně jako v případě Božstev. Elementární bytosti často figurují právě v různých pohádkách a příbězích, kde mají nadpřirozené schopnosti. Zejména pak v Germánské či Keltské mytologii se to různými Vílami,Elfy či Trolly jenom hemží..

Jsem pevně přesvědčen,že mýty,legendy,starověké ságy včetně ostatních historických artefaktů ve svém obsahu ukrývají mnoho moudrostí. Jsou odrazem, resp.zrcadlením skrytých rovin Bytí, neznámých říší lidské  fantazie, plné bájných Bytostí a Bohů. Někdy zcela reálných a člověku dostupných, jindy zase třeba  postav mýtických, jenž představují symbol nebo metaforu pro určitou zákonitost. Zároveň nám  tyto svým obsahem často připomínají nebo naznačují  náš původ,osud i poslání. Mají stále co říci. Jde o odkaz našich předků!

Dělení živlových bytostí podle druhu zde neuvádím. Kdo by měl zájem o odbornější pojednání na toto téma, pak vřele doporučuji např.knihu od M.Pogačnika Elementární Bytosti,nebo další literaturu zabývající se magií a mytologiemi.

Helios