Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČEŠI PROPADAJÍ DEPRESÍM

15. 11. 2007

 

V televizních zprávách na tv Nova byla odvysílána reportáž o tom, kterak u nás v republice přibývá depresí a souběžně s tím narůstá spotřeba antidepresiv i dalších léků. Není se čemu divit. Lidé žijí čím dál hektičtěji. Bývají vystaveni tlaku okolí, stressu, na zaměstnance a studenty jsou kladeny stále větší nároky.

Někteří bohatí občané, povětšinou ateisté a mamonáři hromadí svůj majetek, v čemž nalézají hlavní smysl života. Štěstí jim to však nepřináší, ono ani nemůže. Většinou totiž žijí ve strachu, aby o něj náhodou nepřišli. Tito lidé mohou pociťovat duchovní prázdnotu, pokud tyto věci slouží pouze k uspokojení jejich egoistických potřeb. Navíc dobře vědí, že sebou do hrobu si nic z toho neodnesou. Tato představa jim možná nahání hrůzu, jelikož potom už  dle jejich kréda nebude nic, což duševní rovnováze také dvakrát nepřidává.

Pak je tu opačný pól - vrstvy obyvatel tvořené hlavně dělnickou třídou, které trápí existenční starosti. Životní náklady rostou, platy však jen někomu, což logicky přináší frustraci. Panují obavy z toho, aby  nebylo ještě hůře. Rozdíly mezi lidmi se postupně prohlubují, vzniká propast mezi bohatými a méně majetnými. Mnoho lidí dnes žije na hranici chudoby. O tom však média příliš nehovoří. Nespokojení jedinci pak hledají únik třeba v alkoholu, který však depresivní stavy může prohloubit nebo přímo spustit, protože negativně ovlivňuje nervovou soustavu. Po  přechodném stavu euforie vždy  přichází nepříjemná kocovina. K tomu všemu se navíc člověk, zejména bydlící ve velkoměstě, stále více odcizuje přírodě a přirozenosti. Lidé mají nedostatek pohybu, žijí v umělém prostředí obklopeni betonem, někteří sami, bez partnera.

Nezdravá, převážně materialisticky orientovaná společnost plodí psychopaty, neurotiky, jedince kteří ztrácejí víru ve smysl života, včetně základnho instinktu - totiž pudu sebezáchovy, viz jednání sebevrahů. Lidé  postiženi psychickými poruchami  kterých přibývá polykají kvanta různých léků. Ale tuny prášků daný problém, resp. jeho příčinu neodstraní. Snad jen napomůžou tomu, aby kupř. depresí postižení lidé mohli jakž takž normálně fungovat. Východiska z této situace, kdy národ svádí souboj s depresemi  bezpochyby existují, lpění na konzumním stylu života k nim však rozhodně nepatří.

Deprese je chorobným duševním stavem, opakem radosti a pocitu štěstí, kdy člověk v  určité fázi postupně ztrácí zájem o veškeré dění kolem sebe. Nebaví ho  život. Takto postižený přestává harmonizovat se svojí ryzí podstatou - nesmrtelným Duchem. Jak již bylo naznačeno, depresím zpravidla předchází nějaká dlouhodobější stressová zátěž,  kupř. pracovní, dále traumatické zážitky různého druhu, ovšem svojí  nezanedbatelnou roli zde hrají  též rozličné formy strachu, nemoci, samota, špatné vztahy v rodině, destruktivní myšlení, negativní emoce, nezdravý a hlavně nepřirozený  životní styl. Samozřejmě tu můžou být i vrozené dispozice.

Podle mého mínění psychicky stabilní lidé, kteří mají hlubší smysl života, který jim přináší radost a pocit naplnění jsou k depresím náchylní méně. Takoví jedinci pak nemívají pokleslou náladu ani když několik dní venku panuje sychravé počasí bez slunce.

Hlavní účel lidského bytí, když už byl zmíněn, na této pozemské rovině spočívá v duchovně duševním růstu. Vše, co člověk vykonává za účelem obohacení vlastního ducha, ale i ostatních lidí, např.umělecká činnost, přispívá k tomuto vývoji, jehož finální podobou jest absolutní dokonalost. Fysický majetek, včetně titulů a hodností  zde na Zemi zanecháme, kdežto ten duševní - tj. zkušenosti, charakter atd., si odnášíme s sebou do dalších existencí, kde na něj navazujeme tak, abychom se posunuli ve svém vývoji dále. Evoluce  platí jak pro hmotu, tak i pro Ducha, jak praví duchovní nauky.

Odborníci též radí: užívejte si sexu. Ovšem ani tato bohulibá činnost nedokáže zabránit depresím zcela, pokud  nás partner přitahuje pouze tělesně a jsme-li motivováni hlavně nízkým sexuálním pudem.Tedy sex bez lásky.

Jisté riziko, že i jinak zdravý člověk někdy podlehne depresi tu zůstává vždy, protože pozemský život je tvrdá škola a nepřináší pokaždé jen radostné události. Ale opět musím podotknout, že usilovnou prací na sobě samém vyrovnaný, silný jedinec bude životní zátěže zvládat daleko lépe.

Jak se tedy bránit depresím? Utužováním psychické a tělesné kondice a  zdravým stylem života. Blahodárné účinky mají pravidelné vycházky do přírody - ideální místo k odpočinku skýtá např. les. Dále prospívá: rozumný sport, lehká fyzická práce, provozování záliby, humor, hodnotní přátelé, vhodný partner, pozitivní myšlení, umění relaxace, dostatek spánku, správná životospráva, domácí zvíře (pes,kočka..) kvalitní zaměstnání, atd.

Možnosti tu jsou, stačí si vybrat. Hlavně však musíme chtít.

 Helios

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář