Jdi na obsah Jdi na menu
 


KVALITA Mp3

19. 10. 2007

 

Konečně již došlo na přidání ukázky hudební  tvorby Bequest prostřednictvím songů v mp3. Ty sice nenabízí žádný prvotřídní  poslech, ale jsou z pochopitelných důvodů (velikost v mb) požadovány jako zpravidla jediný přijatelný formát pro přenos souborů tohoto druhu do příslušných stránek.

Již samotný převod z výchozího formátu waw nebo wma, do mp3 celkovou kvalitu  skladeb výrazně snižuje. Zasvědcení vědí, že při tomto procesu dochází k "ořezání" lidskému uchu neslyšitelných frekvencí, které se podílí mimo jiné na hutnosti a barvě zvuku.

Dalším významným faktorem ovlivňujícím  finální  zvukovou podobu nahrávek je způsob, jakým byly tyto pořízeny. Všechny  ukázkové skladby umístěné na Bandzone atd.  jsem nahrál  přes  starší PC v programu Audacity bez použití kvalitní aparatury a úměrně tomu odpovídá výsledek. S využitím možností moderně vybaveného studia bychom se patrně co do kvality dostali úplně někam jinam, přesto si myslím, že to nedopadlo  nejhůře. Akorát skladby mohou znít tišeji a kytarová stopa je méně výrazná. Pokud nestačí volume playeru, nezbývá jiná možnost, nežli  zvuk zesílit na zvukových ovladačích počítače. Nakonec, jistá úprava se dá provést vždy. Hlavním smyslem těchto mp trojek je představit lidem styl muziky, který Bequest hraje. Tolik k vysvětlení.

Vyslechl jsem si už párkrát daleko horší nahrávky, a to i ze studia. Hudebníci někdy vyprodukují zvukové záznamy opravdu mizerné kvality, kdy třebas při poslechu  nelze od sebe ani pořádně rozpoznat jednotlivé nástroje, protože všechno se slévá dohromady v jeden předimenzovaný humbuk. Naštěstí však jde spíše o vyjímky. Může zde být i záměr docílit tzv. špinavého zvuku-viz.některá "true"blackmetalová alba. Záznamy z  živáků jsou pak kapitola sama pro sebe.

Všechno je  to hlavně o penězích, nástrojovém vybavení, profesionalitě, zkušenostech,  ale také celkovém přístupu všech lidí zainteresovaných v procesu pořizování jakýchkoliv demonahrávek, řadových CD,LP,DVD, atd. Od těchto věcí se odvíjí výsledek.  Mnoho kapel dnes volí z ekonomických důvodů právě  cestu, kdy  celé demo nahrajou sami přes počítač, nebo pomocí workstation, včetně vlastní produkce. Také si lidé pořizují domácí studia.  Ono vůbec dneska stačí mít kvalitní PC a k tomu si stáhnout nějaký ten program potřebný k nahrávání i míchání. Dokonce se v této souvislosti dá hovořit o jakémsi trendu. Zdali je to dobře nebo špatně, by mohlo být přemětem obsáhlejší diskuze.Podle mne není důležité, jakým způsobem se CD nahraje, ale jak zní.  

Helios

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář