Jdi na obsah Jdi na menu
 


HEAVY METAL IN FUTURE

27. 6. 2008

 

Patrně nejsem sám, kdo se alespoň jednou nezamyslel nad tím, kam  Heavy Metal směřuje a jaká ho čeká  budoucnost. Tady jsou některé moje teorie ohledně dalšího vývoje Metalu.

Osobně věřím, že Metal tady ještě nějakou dobu setrvá a udrží si svojí pozici v rámci Undergroundu.  Asi sotva se mu někdy podaří  získat rovnocenný statut  mezi ostatními  odnožemi  Populární hudby a nadále zůstane  okrajovým žánrem uvnitř tohoto spektra, ale ono to bude  jen dobře, protože komercionalizací by  metal ztratil své  osobité kouzlo. Ostatně kdo bude chtít, cestu k němu si vždycky najde. 

Další otázkou zůstává, do jaké podoby se  tento dynamický hudební  žánr dále  rozvine. Podle mne, viděno optikou muzikanta, už byla většina  metalových postupů i riffů  co se týče hraní, vymyšlena. Nicméně průběžně se mohou a nejspíš budou nadále objevovat nějaké ty inovace odvozené od stávajících technik,  očekávat lze také zdokonalování herní  dovednosti a způsobů  ovládání  jednotlivých  nástrojů hudebníky.  

Souběžně s vývojem elektroniky přijdou ještě dokonalejší aparáty, včetně různých  efektů, ovšem   jelikož dobrý metal  je poctivá  muzika od srdce, která se hraje především rukama, tak sebelepší kytara,  kombo, či další vybavení  hráčskou zručnost nikdy plně nenahradí.  Mimochodem, když sleduji výkony mladé generace dnešních metalových hudebníků, musím říci, že  tito muzikanti dosahují velmi dobré  hráčské úrovně. 

Každý, kdo se dobře orientuje v tomto hudebním stylu ví, že Heavy Metal má plno různých odnoží a bývá dělen do dalších kategorií, které se navzájem prolínají. Právě to zabraňuje stagnaci metalového žánru  jako celku. Do metalu však pronikají i prvky elektroniky včetně  ostatních hudebních směrů.Tady vidím další cestu, kterou by se mohl Heavy Metal dále ubírat. Zdaleka ještě nebylo v metalové hudbě  řečeno vše. Jeho rozvoj  stále probíhá a  je patrný především v rámci tzv. Progresivního Metalu. Jistou originalitu, včetně osobitosti pak můžeme vnímat hlavně v melodických linkách skladeb, nebo  ve způsobu, jakým muzikanti  skládají dohromady jednotlivé hudební motivy, akordy, atd.  

 

Metalové trendy dneška 

Když  je něco následováno  ve velkém, hovoříme o trendech. Ne každý jim však podléhá. Mnoho starších Metal fans zůstává věrných tomu svému druhu metalové muziky na kterém vyrostli, např. klasický Heavy metal stylu Iron Maiden atd, přičemž styly jako třeba Death Metal  jim nic neříkají.  A kapely? Dnes je trend  hrát  Nu Metal, Metalcore, Emo nebo Pop Metal ala Him, za chvíli to může být úplně jinak. Nová generace se většinou mění v souladu s dobou.  Z tohoto hlediska  lze jen těžko něco objektivně předpovídat s absolutní jistotou. Můžeme akorát odhadovat. Teprve čas ukáže, na kolik jsme měli pravdu, nebo se mýlili. To platí i v případě dalšího vývoje této krásné, otevřené, variabilní a podmanivé hudby, jakou Heavy Metal bezesporu je.

Helios

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář