Jdi na obsah Jdi na menu
 


DISSECTION: Reinkaos

25. 10. 2008

 

Tuto krátkou minirecenzi jsem se rozhodl napsat hlavně proto, že Dissection patří mezi kapely, které docela zásadním způsobem ovlivnily mé hudební směřování. 

Hned ze začátku se musím přiznat, že CD Reinkakos mne dostalo již na první poslech, stejně jako tomu bylo v případě jeho předchůdce, jímž je  album z roku 1996 s názvem Storm of the Light's Bane. Připouštím, že pro řadu ortodoxních fanoušků dychtivě očekávajících typickou  blackdeathovou vichřici, na kterou byli  z předchozí tvorby zvyklí, může být  poslední  fošna těchto  Švédských kovotepců  poněkud hůře stravitelným soustem, či přímo studenou sprchou  a to z důvodu stylového posunu od rychlého Black/Death Metalu směrem k melodickému Death Metalu moderního sřihu ala Gothenburg. V některých recenzích na Metal Archives jejich autoři  kapelu dokonce obviňují ze zaprodání se komerci a dalších prohřešků. 

Hudba Dissection  je charakteristická  především svojí unikátní atmosférou a melodičností, což  jsou atributy, kterými   mne  vždy dokázala oslovit.  Na albu Reinkaos tomu není jinak. Songy se  zde pohybují spíše ve středním tempu a jak už jsem naznačil výše, nechybí ani pestrá paleta melodických vyhrávek, kytarových sól, včetně typických vybrnkávaček podílejících se na formování zmíněné atmosféry. Najdeme tady ale také celou řadu thrashových riffů. Pokud jde o zvukovou kvalitu CD, tak ta rovněž dosahuje vysoké úrovně. 

Dohromady mi  z toho  vychází velmi solidní výtvor, který rozhodně nebudí dojmem nějaké kalkulace nebo vypočítavosti.  

Zakladatel a leader Dissection  Jon Nödtveidt byl velmi nadaným muzikantem, zdatným kytaristou  i skladatelem v jedné osobě.  Navíc ho osobně považuji za jednoho  z nejlepších vokalistů  tohoto  metalového stylu  vůbec. 

Švédové Dissection  patří spolu se svými krajany Dismember, Desultory, Unleashed a dalšími kapelami  mezi  průkopníky tzv. Gothenburg Metalu (Melodický Švédský Death Metal).  Jejich hudební výraz  se zcela nepochybně stal  bohatým zdrojem inspirace  pro mnoho metalových hudebníků na celém světě.   

 

Hodnocení5 bodů

Stupnice bodování:                                                                                                                                              -1-mizérie, 2-slabé, 3-průměr, 4-nadprůměr, 5-geniální

Autor: Helios

 

Oficial website: http://www.dissection.se

 

Reinkaos

  

 

&
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář